Andrej Babiš byl jmenován premiérem, ale budoucnost vládnutí v Česku je krajně nejistá. Dostane jeho vláda důvěru už na první pokus? Nevíme. Dostane ji vůbec? Netušíme. A bude na tom vůbec záležet, či se pojede kdovíjak dlouho bez důvěry? To též není jasné. Jistě tak lze říci jen jedno: Babiš je tak natěšený na převzetí moci, že to hned po jmenování vlády 13. prosince začne na ministerstvech lítat hlava nehlava.

Ministři mají stejné kompetence, ať už vláda má důvěru, nebo ne, a Babiš toho řádně využije. Můžeme čekat nejen rychlé odstranění dosavadních politických náměstků, ale také reorganizace, skrze které je možné obejít služební zákon a na důležitá místa dosadit stoprocentně loajální lidi. To samé se zřejmě odehraje ve vedení státních a polostátních firem. Legitimitou všemožných razantních kroků se nikdo moc zabývat nebude, heslo bude znít − co není zakázáno, je povoleno. Dobyté kóty budou obsazeny a začne zakopávání se na pozicích s argumentem, že se musí "makat pro lidi".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru