Nebylo včera snad nic komičtějšího než poslouchat nářky ruských sportovců a funkcionářů, kterak chtěl Mezinárodní olympijský výbor, potažmo Západ obecně, Rusko prý jen ponížit, když mu zakázal účast na nadcházejících zimních olympijských hrách. Jestli tady přece někdo někoho ponižoval, byly to ponejprve nadopované ruské mašiny, které sklízely zlaté medaile a bez uzardění pak při ceremoniích sledovaly státní vlajku, jak míří výš a výš. Tihle sportovci, jakož samozřejmě v návaznosti na ně trenéři, funkcionáři a celý ruský sportovní systém ponižovali svět vůkol. A nejen jej, nýbrž samozřejmě i sebe a svoji zemi.

Nečekejme ale, že si ruská společnost bude ochotná tohle přiznat. Místo aby se zhrozila toho, jakým švindlem si pomáhala ke slávě, bude se totalitními způsoby ovládaná veřejnost utvrzovat v kolektivní ublíženosti, případně v ohlupujících představách, že to je jen útok na ruskou "historickou výjimečnost" a podobně. Prezident Vladimir Putin, tedy muž, který v této zemi rozhoduje o všem podstatném, už dříve označil myšlenku, že by ruští sportovci za trest soutěžili na nadcházející zimní olympiádě pod neutrální vlajkou, za − jistě to slovo uhádnete − ponižující.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru