Senátoři schválili plán na zavedení tvrdších pravidel pro povolování čínských investic. S nápadem nedávno přišla Evropská komise, které vadí, že by se Číňané mohli díky nákupům evropských firem dostat například k citlivým technologiím.

"Režimy, které k nám jsou zjevně nepřátelské, mohou využívat investice na to, aby nám takříkajíc škodily. To je velmi vážná věc," řekl senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL).

Evropská komise navrhuje, aby se na ni jakákoliv členská země EU mohla v případě pochybností o konkrétní akvizici obrátit. Komise pak vypracuje analýzu, která danému státu řekne, jestli obchod skrývá možná bezpečnostní rizika. Stát se následně sám rozhodne, jestli investici zablokuje, nebo ne. S vytvořením nové instituce, jako je například americký Výbor pro kontrolu zahraničních investic návrh nepočítá.  

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Akvizic evropských firem čínskými investory přibývá. Evropská komise nyní navrhuje tvrdší pravidla pro jejich posuzování.
  • Nápad Bruselu nyní schválili i čeští senátoři.
  • V Česku mechanismus pro posuzování zahraničních investic do strategicky důležitých firem zatím chybí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.