Ruský prezident Vladimir Putin ve středu ohlásil, že se v prezidentských volbách v březnu 2018 bude ucházet o znovuzvolení hlavou státu na dalších šest let. "Ano, budu kandidovat na prezidenta," řekl při setkání s pracovníky automobilky GAZ v Nižním Novgorodu.

"GAZ za vas, GAZ za vas (GAZ stojí za vámi, GAZ je pro vás)," skandoval podle ruské redakce zpravodajské stanice BBC dav a Putin dodal, že lepší místo pro oznámení své kandidatury si nemohl vybrat. "Jsem si jist, že s vámi se vše povede," řekl.

Putin, pokládaný za jasného favorita voleb, se až dosud ke své kandidatuře odmítal vyjadřovat. Vysvětloval to tím, že po zahájení volební kampaně "všichni přestanou pracovat". Průzkumy současnému šéfovi Kremlu slibují hladké vítězství.

O zvolení prezidentem se 65letý Putin bude ucházet počtvrté. První dva mandáty byly čtyřleté, než byly prodlouženy novelou ústavy v době, Putin stál v čele vlády (2008-2012), protože mu ústava nedovolovala zastávat nejvyšší úřad potřetí za sebou.

Experti ještě očekávají odpověď na otázku, zda Putin bude kandidovat "sám za sebe" s podporou podpisů 300 000 voličů (jako v letech 2000 a 2004), anebo jako kandidát vládní strany Jednotné Rusko (jako v roce 2012).

Volební kampaň má oficiálně začít v polovině prosince. Jejím vyhlášením začne uchazečům běžet dvacetidenní lhůta pro předání potřebných dokumentů ústřední volební komisi.

Záměr kandidovat již vyjádřila televizní moderátorka Xenija Sobčaková, vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij, podnikatel Boris Titov a opoziční předák Alexej Navalnyj, kterého ale úřady nechtějí ke klání o Kreml připustit s odůvodněním, že byl pravomocně odsouzen.

Vladimir Putin zcela ovládá ruskou politickou scénu již osmnáctým rokem. Od srpna 1999 byl premiérem a v prosinci 1999 si ho jeho předchůdce Boris Jelcin překvapivě vybral jako svého nástupce. V březnu 2000 poprvé zvítězil v prezidentských volbách a o čtyři roky později vítězství s přehledem zopakoval. S ohledem na ústavu se poté nemohl ucházet o třetí mandát v řadě, stal se proto premiérem a jako svého nástupce v prezidentském křesle si vybral Dmitrije Medveděva. V roce 2012 si s Medveděvem své funkce vyměnili: Putin opět vyhrál prezidentské volby a znovu se ocitl v čele státu.

Putin si svou rozhodností získal popularitu ve druhé rusko-čečenské válce. V letech 2008 až 2012 byl šéfem hlavní politické strany v zemi Jednotné Rusko, která ovládá Státní dumu. Centralizace ústřední moci v čele s Putinem se promítá i do ekonomiky. 

Putinovi odpůrci kritizují stav demokracie v Rusku, rostoucí koncentraci moci a budování kultu osobnosti, zvyšující se vliv státu na média a ekonomiku nebo nevysvětlené vraždy novinářů. Současně ale mnozí zahraniční vůdci Putina označují za svého přítele. Dobré vztahy má také s českým prezidentem Milošem Zemanem, se kterým se několikrát setkal.