Co je to whistleblowing a kdo je whistleblower? K termínu, který se stává stále populárnějším, je vhodné postavit se čelem. Ve slovníku cizích slov stojí, že whistleblowing je "pískání na píšťalku ve smyslu oznamování či upozorňování na porušování norem, zásad, pravidel, nezákonného, korupčního nebo neetického chování na pracovišti nebo v okolním sociálním prostředí". Dodám, že je to jednání, které přichází na řadu, když veškeré další snahy o nápravu selžou.

Nedávno jsem stejnou otázku položil nadějným studentům a odpověď jednoho z nich byla alarmující: "Whistleblower je zaměstnanec, který zradí svoji firmu." Opravdu vnímáme v českém prostředí člověka, který upozorní na nějaké nekalosti ve firmě − že společnost poškozuje svou činností životní prostředí, že využívá dětskou práci nebo nelegální zaměstnance, že okrádá stát na daních nebo vypisuje a nechává vyhrávat předražené zakázky na ministerstvech − jako zrádce? Je to nastavení hranice naší společností, dané naší historií, nebo se jedná o sounáležitost s firemní kulturou, která tento přístup v Česku v některých firmách de facto diktuje? V době, kdy máme rekordně nízkou nezaměstnanost a je možné si vybrat z mnoha pracovních nabídek, jsme přesto lákáni k falešné loajalitě k zaměstnavateli, který porušuje nejen etické principy, ale i zákony, poškozuje životní prostředí a potažmo zdraví nás i našich blízkých, krácením daní připravuje stát o možnost kvalitnějšího školství, zdravotnictví, bezpečnosti, infrastruktury. Proč jsme k tomuto chování lhostejní, někdy těmto lidem dokonce držíme palce a tomu, kdo na takové jednání upozorní, nepomůžeme, navíc jeho jednání odsoudíme a vyloučíme ho ze skupiny?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru