Není to jistě náhoda, že šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel vyzval Evropu k sebevědomější, méně na USA závislé zahraniční politice v den, kdy na náš světadíl zavítal právě jeho americký kolega Rex Tillerson. Ozvěna je tím samozřejmě zaručenější.

Faktem je, že utuženější společná politika by se v trumpovských, tedy nepředvídatelností postižených dobách věru hodila. V mnohém sice už země EU umí táhnout za společný provaz. Třeba nás spojuje odpor k ruské anexi Krymu. Nebo tu je jednota, s níž se odmítáme nechat vydírat Londýnem při rozhovorech o brexitovém rozvodu. Sigmar Gabriel ale říká, že EU zatím "není ve světě výrazným faktorem". Aby se jím stala, musí si stát za svými zájmy, vždyť "se drolí samozřejmost, s níž jsme americkou roli považovali za jistotu, která nás vždy ochrání".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel uvedl, že "EU není ve světě výrazným faktorem".
  • Aby se jím stala, musí si stát za svými zájmy.
  • Jenže tak, jak je on definuje, se daleko neposuneme.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru