Neúspěchem skončil pokus ukrajinské policie o zatčení bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Toho si původně ukrajinský prezident Petro Porošenko pozval do země, aby pomohl s reformami. Saakašvili ho ovšem později obvinil z krytí korupce a přešel do opozice. Porošenko zareagoval tím, že Saakašvilimu odebral občanství v době, kdy pobýval v USA. Saakašvili ale s neplatným pasem dokázal přejít hranici s Polskem a vrátit se do Kyjeva. Nyní ho generální prokurátor obvinil z pokusu o státní převrat za peníze uprchlého oligarchy Serhyje Kurčenka. Pokus o jeho zadržení, při němž Saakašvili dokonce vylezl na střechu domu, odkud ho odváděli policisté, ale přerostl ve strkanici s jeho příznivci. Ti byli nakonec silnější, Saakašviliho osvobodili z policejního auta a pod jeho vedením se vydali protestovat před ukrajinský parlament.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru