Pokud ode dneška napíšu něco špatného o Polsku, zejména o jeho dějinách a o tom, co se v něm událo během druhé světové války, vystavuji se útoku polského Rytíře. S odvoláním na legendární polskou jízdu, která decimovala turecké šiky u Vídně, tak pojmenovala nová polská nadace aplikaci, která má pomoci polské konzervativní vládě monitorovat, co se po světě o jejich zemi píše špatného, a okamžitě jednat: protestovat diplomaticky nebo autora zahrnout přívalem e-mailů, tweetů a dalšího informačního balastu.

Rytíř je tak vlastně něco jako moderní internetový troll. Propaganda na internetu se dosud zdála být spíš doménou ruských "trollích farem", využívaných v rámci hybridní války proti Západu. Varšava teď přišla s vlastní verzí. Aplikaci provozuje za peníze ministerstva zahraničí organizace Reduta dobrého jména − polská liga proti urážkám, navázaná přes svého spoluzakladatele a bývalého novináře Macieje Świrského na Polskou národní nadaci.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.