Když statistická data nedostojí očekávání, nemusí to být hned špatná zpráva. Je klidně možné, že experti své předpovědi nastavili trochu moc optimisticky nebo "jen" nezapočetli všechny okolnosti ovlivňující období, kterého se statistika týká. To platí i pro poslední údaj o výši mezd. Rostou, ale tempo není tak vysoké, jak se čekalo. Není dokonce ani takové jako na jaře. Je fakt, že průměrná mzda prorazí (i díky štědrým vánočním odměnám) třicetitisícovou hranici až toto čtvrtletí, důvodem k obavám? Část trhu si tak nové údaje vyložila a koruna ihned oslabila.

Kurz české měny teď nemá jasný směr. I když většina trhu čeká dlouhodobé posilování, krátkodobý a střednědobý výhled ovlivňuje vedle už dosažených − a nemalých − zisků vůči euru i to, jak rychle se ČNB odhodlá k dalšímu zvýšení sazeb. Když mzdy nemíří nahoru tak rychle, jak předpovídá prognóza, měl by to být důvod, aby radní přehodnotili své poslední jestřábí výroky a se zdražováním peněz ještě počkali. Minimálně předvánoční "hike" je ohrožen, mysleli si ti, kdo korunu včera dopoledne prodávali a srazili ji o pět haléřů na euro, což na dnešní dobu není malý posun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Průměrná mzda v Česku je stále pod třiceti tisíci.
  • Roste ale vytrvale. Nejvíc si polepšili ti s nejmenšími příjmy.
  • Znamená to, že se nerovnost snižuje?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru