Rozhodnout se o něčem bývá jedna věc a druhá přeměnit rozhodnutí v realitu. To platí i od chvíle, kdy byly loni vyhlášeny výsledky referenda o členství Spojeného království v Evropské unii, a hlavně od okamžiku, kdy letos na jaře premiérka Theresa Mayová prostřednictvím článku 50 Lisabonské smlouvy brexit odstartovala. Co brexit jako proces a jako výsledek obsahuje, vyjma tautologické premiérčiny věty, že brexit znamená brexit, se začíná teprve ukazovat.

Nejlépe je to vidět v posledních dnech a hodinách, kdy se rozhoduje, zda prosincový unijní summit bude moci schválit přechod od první do druhé fáze vyjednávání. Londýn původně dlouho nechtěl připustit, že nejdříve je nutno rámcově dohodnout podmínky rozchodu, než se začnou probírat budoucí vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Britská premiérka se nakonec odhodlala k příslibu, že ať už bude příští dohoda s EU jakákoli, celní a obchodní podmínky mezi severem a jihem irského ostrova se udrží.
  • Vyslala jasný vzkaz britským zastáncům tvrdého brexitu.
  • Proti se ale překvapivě postavili irští unionisté, o jejichž poslance se její vládní většina opírá.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru