Pavla Sobotku cesta na Mars neláká. Prý mu chybí odvaha. "Věřím, že to lidé dokážou a dost možná to bude zakladatel Tesly Elon Musk nebo Číňané," myslí si majitel brněnské firmy Frentech Aerospace. Přestože on sám na cizí planety zřejmě nevkročí, výrobky jeho firmy Frentech Aerospace již Zemi opustily. Moduly výrobce přesné mechaniky pro letecký a vesmírný průmysl přistály na Marsu a osm desítek vesmírných satelitů Iridium Next používá jejich mechanismy při rozvíjení solárních panelů. "Naše subsystémy také poletí k Jupiteru," doplňuje Sobotka.

Podnik vyrábí vesmírné mechanismy pro vědecké i komerční mise. Vedle vesmírné techniky se společnost z okraje Brna zaměřuje i na součástky pro letecký průmysl − již dodala přes milion dílů pro všechna letadla Airbus. "Netušil jsem, že si někdy budu moct rukou sáhnout na díly zamontované v letadlech, natož ve vesmírných lodích. Před lety bych řekl, že je to nesmysl," usmívá se osmašedesátiletý Sobotka, který díky unikátní výrobě a letité práci zvítězil v celostátním kole podnikatelské soutěže Vodafone Firma roku.

Sobotka stojí v čele společnosti víc než dvě dekády. Za tu dobu se mu podařilo vybudovat podnik, který v roce 2016 utržil přes 227 milionů korun, zisk po zdanění přesáhl částku 43 milionů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Majitel brněnské firmy Frentech Aerospace na cizí planety zřejmě nevkročí, výrobky jeho firmy Frentech Aerospace již ale Zemi opustily.
  • Vedle vesmírné techniky se společnost z okraje Brna zaměřuje i na součástky pro letecký průmysl.
  • Frentech Aerospace dnes všechny výrobky vyváží za hranice, zakázky má v USA a Evropě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.