Prezident Miloš Zeman jmenuje pozítří Andreje Babiše premiérem. Kde ale vezme jeho vláda důvěru, stále není jasné. Toleranci zatím připouštějí jen komunisté a to podle sněmovní matematiky nestačí. Bezradnost ve vzniklé situaci se odráží i v průzkumech nálady ve společnosti. "Na otevřenou otázku téměř polovina respondentů odpověděla, že vlastně vůbec neví, co s tím dál," konstatoval autor výzkumu pro ČT Pavel Ranocha z agentury Kantar TNS. Mezi možnými koalicemi lidé jmenovali spolupráci ANO s ODS (pět procent), případně s SPD (čtyři procenta). Babiš ale skládá jednobarevnou vládu. Ta bude muset podle ústavy předstoupit před sněmovnu s žádostí o důvěru do 30 dnů od jmenování, tedy zřejmě do 12. ledna. Jak to dopadne, těžko říci. Třeba Babiš už ví něco, co většina veřejnosti ani netuší. Nebo se ani tušit neodvažuje.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru