Rok končí, a tak se blíží nadílka. Nepřijde jen Ježíšek, ale také odbory. Vzhledem k tomu, že je trh práce rozžhaven doběla, budou požadavky na růst mezd pro příští rok nejspíše vyšší než loni. Jde o logický následek vývoje ekonomiky v posledních letech. O plody růstu se musí podělit práce i kapitál. Nicméně dlouhodobě je aktuální tempo růstu mezd neudržitelné.

Rychleji než dnes rostla průměrná mzda naposledy v roce 2008 před vypuknutím globální finanční krize. I tehdy svištěla česká ekonomika rychlým tempem vzhůru a nezaměstnanost byla nízká. Dnes je situace na trhu práce ovšem znatelně více vyhrocená. Těžko se hledá ukazatel trhu práce, který by nebyl na historicky rekordní hodnotě.

Nejrychleji rostly mzdy v restauracích a hotelech, pomohla k tomu i EET. Průměrná mzda v Česku překročila 29 tisíc

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Krátkodobě je požadavek odborů na další rychlý růst mezd logický.
  • Poptávka po práci roste, nabídka není. Mzdy ale už teď rostou rychleji než produktivita.
  • Po letech hojnosti, rychlého růstu mezd tak mohou přijít roky slabšího růstu, k němuž může přispět i nadměrný růst mezd.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru