Nominace kulturního manažera a muzikologa Ilji Šmída na místo ministra kultury nevyvolává žádné emoce. Není to jen tím, že na jiných postech budou ve vládě Andreje Babiše kontroverznější postavy. Důvod je jiný: ministerstvo kultury nezajímá nikoho (politiky ani společnost jako celek) kromě těch, kteří se v kulturní oblasti pohybují. Ostatně i sám Babiš ministerstvo kultury vnímá především jako správce církevní agendy, kterou by rád viděl na financích, čímž se smysluplnost existence kulturního ministerstva v omezené české politické představivosti opět zmenší.

Post ministra kultury je při vyjednáváních už dvě desetiletí na posledním místě. Nikdo se o něj nehlásí a zbývá při rozdělování křesel jako poslední. Kultura je v programech stran, jen aby se neřeklo. Nedělejme si iluze, že v jednobarevné vládě ANO a jeho blízkých (odborníků) tomu bude jinak. Kultura zůstane na okraji zájmu. Vždyť budoucí premiér udělal už dost tím, že "na kulturu" dosadil muže, který věci rozumí a který se na rozdíl od předchůdce Daniela Hermana pohybuje v kulturní oblasti čtyři desítky let.

V článku se dále dozvíte

  • Ilja Šmíd rozumí provoznímu chodu kulturních organizací, vše pod ním poběží tak nějak slušně.
  • Z hlediska potřebného konceptuálního plánu a politické razance mu však hodně chybí.
  • A přitom právě tady by česká politika i kultura potřebovaly konečně pořádný otřes.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.