Společnost Deutsche Bahn, stoprocentně vlastněná spolkovou vládou, už osmý rok přestavuje železniční uzel v centru Stuttgartu, hlavního města Bádenska-Württemberska. Mamutí projekt, jehož hlavní součástí je podzemní nádraží, se značně prodražuje. Podle posledního odhadu přijde zhruba na 7,6 miliardy eur (v přepočtu přibližně 194 miliard korun). Dosud se prostavělo 4,5 miliardy. Úplně původní plány, představené veřejnosti v polovině 90. let, ale počítaly s částkou 2,6 miliardy eur.

To ještě za předpokladu, že přestavba zahájená v únoru 2010 bude dokončena během roku 2024 a že se už neobjeví žádné větší nepředpokládané náklady. Píše se to v odborném dobrozdání, které minulý týden vedení Deutsche Bahn předložily projektová organizace Emch+Berger a poradenská firma PwC. Jejich experti dospívají k závěru, že nezbývá nic jiného než projekt nazvaný Stuttgart 21 bez ohledu na "explozi" nákladů, které budou ve srovnání s plánovanými skoro trojnásobné, dokončit. Kompletní demolice by podle nich přišla nejméně na sedm miliard eur.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru