Na mši v největším barmském městě Rangún dorazilo za papežem Františkem kolem sto padesáti tisíc katolíků. Svět s napětím očekával, zda alespoň během ní z jeho úst zazní jedno slovo − Rohingové. Hlava katolické církve se mu ale i zde vyhnula, čímž jistě potěšila zejména barmskou armádu. Ta koncem srpna uvedla do chodu genocidní tažení proti muslimské menšině, kterou zásadně nazývá "Bengálci", aby zdůraznila její údajný cizí původ. Z odhadovaného jednoho milionu Rohingů jich už vzalo nohy na ramena a do Bangladéše uteklo přes 600 tisíc. Papež svou slovní opatrností zklamal mnohé z těch, kteří jej považují za člověka, který nemá z ničeho strach. Zjevně se ale snažil zabránit tomu, aby jeho cesta vyzněla konfliktně. A také nechtěl, aby se barmští generálové začali za jeho výroky mstít na katolické komunitě.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru