Zatím jen málo poslanců vstoupilo do nové sněmovny tak razantně jako občanský demokrat Václav Klaus mladší. Skoro jednomyslně se stal šéfem školského výboru, přestože by nejraději změnil vše, co vláda za poslední čtyři roky udělala. Poutá na sebe pozornost i tím, že na poměry v ODS má pochopení pro některé kontroverzní názory SPD Tomia Okamury. Evropskou unii považuje za organizaci, kterou nelze změnit.

HN: Co všechno vám ve školství vadí?

Pamlsková vyhláška, změna financování regionálního školství, větší byrokratičnost maturit. Také zákon o pedagogických pracovnících mi přijde hypertrofovaný. Když to shrnu, tak bych víceméně zrušil všechny novely, které přišly za poslední čtyři roky. Nevidím ani jednu přínosnou.

Máme jiné problémy: obrovský přebytek středních škol, klesající nebo stagnující úroveň českých deváťáků.

Máme problémy v tom, že peníze daňových poplatníků nekončí ve školách u učitelů, máme problémy, že velká část mladé generace míří na vysoké školy.

Tento sektor strašným způsobem roste a musíme debatovat, jakým způsobem to financovat, aby byl systém udržitelný, nebo jestli chceme, aby sto procent lidí studovalo do 26 let a měli tři vysoké školy.

HN: Co by mělo být první?

Jednoduché věci. Když se pokusíte zrušit pamlskovou vyhlášku, tak to jde relativně snadno. Kdybyste to chtěli u inkluze, bude to složitější. Ale řada stran, které byly v minulém volebním období v opozici, má větší sílu − včetně ODS. Brzy třeba nějaké zákony předložíme a získáme pro ně snad většinu.

Václav Klaus mladší (48)

◼ Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor matematika a geografie.

◼ V letech 1998–2014 byl ředitelem soukromého gymnázia PORG v Praze a poté sítě škol PORG v Praze a Ostravě.

Na své místo rezignoval kvůli neshodám s předsedou správní rady Martinem Romanem.

◼ Kromě školství se zajímal také o politiku, do ODS vstoupil v roce 2002 a po šesti letech ze strany odešel. V roce 2016 se vrátil a v letošních volbách byl zvolen poslancem.

Získal 22 635 preferenčních hlasů, což byl druhý největší počet po Andreji Babišovi.

HN: Odsuzujete inkluzi celkově, nebo ji v individuálních případech považujete za prospěšnou?

Likvidace praktických škol je špatně. Nelze si myslet, že paní učitelka bude každé ze 16 dětí vyučovat jinak. Ti normální učitelé na základkách nechtějí být speciálními pedagogy.

HN: Přemýšlíte, že byste v budoucnosti kandidoval na předsedu ODS?

Budu usilovat všemi silami, aby ODS neskončila jako TOP 09, jako taková středová nebo pololevicová bezbřehá strana.

Rád bych měl silnou pravicovou stranu, od které už napravo nebude skutečně nic. Toto křídlo budu vždycky hájit, to považuji jako občan za správné.

HN: A podle vás hrozí ODS cesta TOP 09?

Trochu z toho mám obavy. Některým hospodářským skupinám "umřeli" Kalousek se Sobotkou a teď se snaží vytvořit si ODS.

HN: Hospodářské skupiny. Co jste tím myslel?

Teď přesně nevím, na co se ptáte.

HN: Hovořil jste o nějakých hospodářských skupinách.

Já bych jen nerad, aby ODS sklouzla do pozice sociální demokracie nebo TOP 09, tedy do těchto středových, hystericky proevropských stran. Chci, aby tady byla strana, která je pro nízké daně, pro svobodu občanů a další věci. Středovým krokům moc nefandím. Proto jsou někdy mezi mnou a některými dalšími v ODS rozpory.

HN: ODS se zatím kategoricky vymezuje proti hnutí ANO. Jste příznivcem této taktiky?

Patřím k těm, kterým se moc nelíbí osobní útoky nebo kádrování oponentů, protože účelem je doručit něco občanům. Snažím se být věcnější a racionálnější, což se snad promítlo do toho, že jsem byl skoro jednomyslně zvolen předsedou školského výboru, aniž by na mě někdo útočil a musely být tři volby. Nebudu určovat strategii ODS v povolebním vyjednávání, ale kdyby bylo na mně, znovu bych vytáhl vyšehradskou deklaraci s našimi programovými prioritami a snažil se z nich uhrát co nejvíc.

HN: Co například?

Nižší daně, zrušení kontrolního hlášení, zrušení EET, zrušení inkluze, nikdy nepřijmout euro a další věci. To bychom se měli snažit prosadit. Když to neuděláme, obávám se, že se to voličům nebude líbit.

HN: Byl byste pro toleranci menšinové vlády ANO za to, že podpoří některé důležité programové priority ODS?

Už v předvolební kampani jsem říkal, že podpořím vládu, která sníží daně, zruší EET, odmítne euro atd.

U fotografie otce ne

◼ Na novopečeném poslanci Václavu Klausovi mladším je vidět, že se teprve učí se v Poslanecké
sněmovně orientovat.

Potřebuje poradit, kde je možné usednout v klidu k rozhovoru a následně udělat několik
fotografií.

Před začátkem povídání ještě upozorní, že má maximálně
půl hodiny času.

◼ Mluvíme spolu ve středu, den předtím, než bude Václav Klaus mladší jako jediný z ODS hlasovat na plénu pro nového předsedu bezpečnostního výboru Radka Kotena z SPD, který sdílel některé vymyšlené zprávy a vystupuje proti EU i NATO.

Stejně jako ve svých komentářích také při osobním kontaktu mluví Klaus zpříma, srozumitelně a občas i provokativně.

Když má ale vysvětlit některá svá ostrá tvrzení, reaguje občas s nejistotou.

◼ Na rozhovor si nakonec udělá čas téměř hodinu a souhlasí i s rychlým focením. Na schodišti sněmovny má jen jednu prosbu. Nechce pózovat před fotografií svého otce, který je v galerii obrazů mezi dřívějšími šéfy Poslanecké sněmovny.

◼ Jak moc napodobí otcovu kariéru, se teprve uvidí.

Už první dny nové sněmovny ale ukazují, že bude patřit k nejsledovanějším
politikům.

HN: Je ODS vnitřně přesvědčená, že s Andrejem Babišem do vlády nepůjde?

Jak kdo. Polovina členstva ODS má naprostou averzi vůči jakékoliv spolupráci s hnutím ANO, což vedení strany musí reflektovat. Určitě tam jsou ale i lidé, kteří jsou pragmatičtější než jiní. Kam se to vyvine, netuším.

HN: Je Petr Fiala nejlepším možným předsedou ODS?

To je komická otázka. Petr Fiala je předsedou ODS a tím je to dané. Nejlepším možným by byla Margaret Thatcherová.

To jsou hypotetické otázky.

HN: Chápe veřejnost postoj ODS a dalších stran o vládě nejednat?

Každý žije v nějaké sociální bublině. Mám Facebook s dosahem skoro milion lidí týdně, takže mi chodí asi 300 zpráv denně.

Hlasů, že nic neděláme, poslední dobou přibývá, oproti hlasům, které říkají, že děláme dobře a nemáme s nimi nikdy jednat. Jak je to ve skutečnosti, určí až příští volby.

HN: Proč podle vás ODS nezískala ještě větší podporu veřejnosti?

Je po volbách, nechci nyní dělat chytrého.

Měl jsem silný pocit, že změna nálady u voličů je značná směrem k protestním stranám, a osobně jsem se to snažil ve svém předvolebním vystupování trošku akcentovat.

Nechtěl jsem to ale přehánět, abych se moc nelišil od politiky ODS. Myslím ale, že tady leželo mnoho procent hlasů voličů.

HN: Proč je tedy ODS nezískala?

Je otázka, jestli má naše strana ambici mít 30 procent hlasů a být zase vedoucí silou, která určuje vývoj v republice. Anebo bude spokojená s výsledkem, kterého jsme dosáhli letos v říjnu, a bude se radovat z posunu z 11 na 13 procent.

HN: Měla se ODS přiblížit třeba politice SPD?

Doba se mění, společností rezonuje něco jiného než to, co zkraje 90. let. Doba pravice, levice, vlivu státu na ekonomiku, to jsou věci dřívější doby. Teď se lidé nervou o to, jestli bude daň z přidané hodnoty 15, 16 nebo 14 procent, což podporuji já, ale společností hýbou naprosto jiná témata. A politické strany to musí akcentovat.

HN: Když naznačujete, že ODS měla mnohem více využít nálady ve společnosti, má strana sáhnout po hlasech SPD, hnutí ANO nebo pirátů?

Nejvíce našich hlasů je u ANO, jsou to voliči, kteří odešli od ODS před čtyřmi lety. Stejně jako je spousta hlasů u nevoličů a u řady nových stran.

HN: Vy jste se už dříve vyjádřil pochvalně o Okamurově SPD.

Prosím? Že jsem se někde vyjádřil pochvalně o SPD?

HN: Napsal jste, že SPD má řadu principiálních a správných názorů.

Hm, bezpochyby.

HN: Vy si nemyslíte, že to je extremistická strana, jejíž chování vyvolává u mnoha lidí obavy?

Jsem demokrat, všichni lidé věděli, koho volí, všude vyšla spousta článků. Kdo se chtěl o stranách dozvědět něco špatného, dozvěděl se to. A lidé prostě SPD zvolili. Nejsem demokrat, který by respektoval jen sebe, ale respektuji také ostatní. Pokud jde o SPD, naprosto nechápu jejich přímou demokracii a permanentní referenda, to považuji za naprosto scestné. Ale na řadu otázek národních a podobně mají v mých očích velice správné názory. SPD má tedy řadu principiálních a správných názorů.

HN: Není to spíš vyvolávání nenávisti vůči lidem s odlišnými názory a nesnášenlivosti v zemi?

Když je slyším vystupovat tady ve sněmovně, vystupují normálně a slušně, spíš na ně útočí ostatní.

HN: Například důležitý muž SPD, velmi blízký spolupracovník předsedy Okamury, vykřikoval podle několika svědků, že některé menšiny by měly skončit v plynu…

To je podle mě trestný čin − nebo je to na hranici trestného činu. Ať se to vyřeší, ale nevím, jak to souvisí se mnou.

HN: Co si myslíte o zákazu islámu, který má v programu SPD, nebylo to přes čáru?

To si dělejte rozhovor s panem Radimem Fialou nebo Tomiem Okamurou. ODS nic takového v programu nemá. Každá země má právo určovat si, kdo na jejím území bude žít, to si myslím a budu striktně vystupovat proti státu a nadnárodním institucím, které by chtěly prosazovat opak. A klidně i společně s SPD.

HN: Kdyby SPD navrhla zákaz islámu, podpořil byste to?

Navrhnout zákaz víry je nesmysl.

HN: Vidíte jako hrozbu pro Česko, kdyby tu vládlo ANO, SPD a KSČM?

Viděl jsem jako hrozbu pro tuto republiku, když tu vládlo ANO, ČSSD a KDU-ČSL. To mi stačilo, abych se cítil dost ohrožen.

HN: Vy jste známý jako velký kritik Evropské unie. Byl byste pro to, aby naše země vystoupila z EU?

Na rozdíl od jiných si myslím, že EU je nereformovatelná. Když sleduji reformy, vedou k daleko většímu oslabení národních států a ztrátě svobody.

HN: A vystoupil byste?

Ve chvíli, kdy začne platit Dublin 4, to znamená, že budeme mít přidělené skupiny migrantů, přijde doba, kdy negativa převáží pozitiva. Já jsem za premiéra Vladimíra Špidly pro vstup do Evropské unie nehlasoval, protože jsem takové konce tušil, a 15 let strávených v EU mě nepřesvědčilo, že to jde k lepšímu.

HN: Kdyby bylo referendum, hlasoval byste tedy pro vystoupení?

Jestli bude referendum, tak se před hlasováním rozhodnu podle situace, jaká bude. Jak ale říkám, politika Evropské unie a její představitelé mi připomínají moskevskou Radu vzájemné hospodářské pomoci. Je to často naprosto striktně proti našim zájmům. Neměl bych asi problém hlasovat pro vystoupení z EU.

HN: Není ale vaše kritika EU často nespravedlivá nebo účelová? Například o Dublinu 4 se stále jedná, nebude se týkat všech migrantů a Česká republika bude mít právo výsledek vetovat.

Ježíš, to jsou vždycky nějaké obezličky, že je to ještě takhle, zase tak hrozné to není, pak se budeme moci odvolat. To jsou vějičky na to, aby se změny daly politicky prosazovat.

HN: Není to ale ve skutečnosti tak, že Evropská unie není tak špatná, jak vy ji líčíte v celé řadě svých komentářů?

Ale vždyť EU chystá sankce na členské země, takže to jsou skutečné věci, nejde o moje fantasmagorie.

HN: Nepřevažují výhody členství nad nevýhodami? Od mnoha podnikatelů můžeme slyšet, že odchod z EU by byl pro naši zemi katastrofou.

Máme obrovské množství vývozu zboží do okolních zemí − to nikdo nerozporuje. Kdyby EU stála na principu volného pohybu služeb a zboží, tak jsem všemi tisíci hlasy pro a nemám s tím žádný problém. Když je to ale politická unie a unie, která unifikuje sociální věci a další, které přísluší podle mě národnímu státu, tak s tím problém mám.