Slovensko zahajuje informační kampaň s cílem propagovat výhody členství země v EU a v NATO. Zaměřit se chce hlavně na mladší generaci, která nezažila vstup země do obou seskupení. Většina Slováků podporuje členství v unii i v Severoatlantické alianci, z politických stran otevřeně vystupuje proti EU a NATO jen krajně pravicová strana Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

"Zanedlouho si připomeneme 25 let od vzniku Slovenské republiky. Za těch 25 let existence Slovenska, ale zejména od vstupu Slovenské republiky do NATO a Evropské unie, se nám z členství v těchto organizacích stala samozřejmost. Máme generaci, která nezná jiné podmínky než členství v těchto dvou klíčových organizacích," uvedl státní tajemník ministerstva zahraniční Ivan Korčok, jehož úřad se na kampani podílí. Kampaň zahrnuje například vysílání spotů na sociálních sítích či diskuse.

Cílem iniciativy je podle Korčoka také boj s různými dezinformacemi, které se šíří například na internetu. "Reagujeme na to, že je velký informační přetlak, ve kterém se ztrácejí základní souvislosti, jež se týkají bytostných zájmů Slovenské republiky. Nemůžeme nevidět, že otázka dezinformačních kampaní, útoku proti západnímu společenství, je přítomna. Je to fenomén, se kterým se bude muset vypořádat i Slovenská republika," řekl Korčok. Ten dlouhodobě zastupuje šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka, který vykonává funkci předsedy valného shromáždění OSN.

Propagace členství v NATO pod heslem "My jsme NATO" je součástí alianční kampaně, do jejíhož pilotního projektu se zapojilo Slovensko a několik dalších zemí. "Naším cílem není dosáhnout toho, aby všichni milovali NATO. Chceme však, aby se vědělo, že neexistuje žádná jiná bezpečnostní a obranná pojistka, která by byla lepší než ta, již nabízí členství v NATO," uvedl Korčok.

Kampaň začíná jen několik týdnů poté, co vrcholoví slovenští politici ve společném prohlášení potvrdili proevropské a proatlantické směřování své země.

Letos na jaře v průzkumu veřejného mínění s členstvím Slovenska v EU souhlasilo 73,9 procenta respondentů. Zapojení země do NATO podpořilo 58,2 procenta Slováků. Kriticky vůči EU a NATO vystupuje LSNS, která loni začala sbírat podpisy pod petici za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z obou seskupení.