Neuběhlo ani šest týdnů od nečekaného volebního úspěchu pirátů a jedna z jejich hlavních tváří čelí kritice členské základny. Místopředseda strany a šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek se údajně provinil proti hlavní zásadě strany − transparentnosti − tím, že potají nechal stáhnout podanou stížnost pirátů na výsledky voleb.

Kvůli podnětům od nespokojených straníků budou piráti od pátku do pondělí rozhodovat o odvolání Michálka z předsednictva. Hlasování se mohou na internetu zúčastnit všichni členové strany. Při projednávání návrhu, zda se má o odvolání vůbec hlasovat, se většina postavila za Michálka.

Spor o Michálka, který se v uplynulých dnech rozhořel hlavně na stranickém diskusním webu, rozděluje členy pirátů na dva tábory. Kritici mu vyčítají až autoritářské sklony, zastánci zdůrazňují jeho zásluhy na volebním výsledku strany. Fakt, že jádrem sporu se stalo utajování dokumentu, je pro stranu každopádně problém také směrem navenek. Jedním ze stěžejních témat pirátů je právě důraz na průhledné rozhodování veřejných institucí.

Utajené rozhodnutí

Jak se vyvíjel spor o stažení stížnosti pirátů na výsledky sněmovních voleb.

■ 8. listopadu. Trojice členů předsednictva pirátů, Ivan Bartoš, Mikuláš Peksa a Jakub Michálek, přijímá na mimořádné schůzi usnesení o stažení stížnosti z Nejvyššího správního soudu (NSS). Na jednání chybí zbývající členové předsednictva Vojtěch Pikal a Martin Šmída. Usnesení není pro zbytek strany zveřejněno.

■ 16. listopadu - NSS vyhověl žádosti pirátů s odůvodněním, že stížnost podala neoprávněná osoba.

■ 20. listopadu. Po vlně dotazů zveřejňuje místopředseda pirátů Peksa usnesení předsednictva z 8. listopadu.

■ 21. listopadu. Jeden z pirátů podává kvůli Michálkovi tzv. členský podnět, v jehož důsledku se vyhlásí hlasování o odvolání Michálka z předsednictva.

■ 1. až 4. prosince. Uskuteční se hlasování tzv. celostátního fóra pirátů o odvolání Jakuba Michálka z předsednictva.

Podle kritiků Michálek na utajeném zasedání předsednictva prosadil, aby strana stáhla z Nejvyššího správního soudu svoji stížnost na chybné sčítání hlasů v říjnových volbách. Stížnost zpochybňovala kompletní výsledky voleb.

Tentýž soud na základě podnětu od jednoho z voličů zjistil, že ve Středočeském kraji docházelo k častým chybám při udělování preferenčních hlasů, a změnil obsazení jednoho poslaneckého mandátu ODS. Stížnost pirátů šla ještě dál, upozorňovala na víceré přešlapy volebních komisí v celé republice.

Michálek, který je po předsedovi Ivanu Bartošovi asi nejvýraznějším představitelem pirátů, se v reakci pro HN omezil na konstatování, že členové pirátů mají na hlasování o jeho odvolání právo, a pochválil se za nadprůměrný výsledek strany v Praze ve volbách.

Konkrétnější byl Michálek už dříve na webovém fóru pirátů. Tam zdůraznil, že o podání volební stížnosti k soudu se celé předsednictvo dozvědělo až dodatečně, podnět označil za neodborný. Podle něj se měly zpochybnit konkrétní výsledky, nikoli celé volby. Michálek také uvedl, že na podání byl zfalšovaný podpis předsedy pirátů Bartoše.

"Rozhodně nedopustím, aby někdo překračoval svoje pravomoci a podával bez vědomí předsednictva žádost o zneplatnění voleb všech poslanců ve všech krajích České republiky, na kterých tisíce lidí více než rok pracovaly," napsal Michálek v diskusi. Přiznal, že předsednictvo utajilo stažení návrhu ze soudu záměrně − aby nemuselo záležitost vysvětlovat médiím.

Tím, že Nejvyšší správní soud žádosti o stažení návrhu na zneplatnění voleb vyhověl, definitivně padla možnost na prověření volebních výsledků v celé republice. Mezitím totiž vypršela lhůta pro podávání stížností. Hlavní autor volební stížnosti Lukáš Blažej nicméně trvá dále na svém. "Jsem přesvědčen, že jsou zpochybněny celé volby," řekl.

Michálkovi odpůrci tvrdí, že o podání volební stížnosti nemuselo hlasovat celé předsednictvo, stačilo prý, že jej schválil jeden z jeho členů Vojtěch Pikal. Ten svůj souhlas potvrdil, byť uznal některé nedostatky. "Přípravy jsem se účastnil a souhlasil jsem s odesláním svým jménem, aniž bych si stížnost dostatečně podrobně prostudoval," přiznal Pikal.

Šéf administrativního odboru pirátů Martin Kučera, který vyřizoval poslání stížnosti, pak odmítl, že by na podnětu byl podpis Ivana Bartoše. "Toto je sprostá lež," napsal Kučera na pirátských stránkách. Nejvíce ale členům vadilo, že před nimi předsednictvo věci utajuje.