Už deset let je Česko svědkem expanze nízkonákladových bank a je znát, že velkým finančním domům vadí čím dál víc. Pochopit se to dá: nikdo není rád, když mu konkurence bourá výnosný obchodní model. České banky, tedy ty největší, patřily dlouhé roky mezi světovou elitu co se návratnosti kapitálu týče a nijak zvlášť netrpěly ani v době nízkých úroků. Dominanci na domácím trhu si jaksepatří užívaly, což bylo vidět i na tom, jak neochotně snižovaly poplatky všeho druhu. Za vedení účtu, za platby, za výběry z bankomatu… V součtu to nebyly malé peníze.

Proto Češi na nabídku "nájezdníků" slyšeli a po statisících opouštěli zavedené, úctyhodné − avšak drahé a ne zrovna nejpružnější − banky. Vyzyvatelům hrála do karet i jedna trochu nefér výhoda: stoprocentní ručení za vklady do velkorysé výše přesahující dva a půl milionu korun zavedené na vrcholu finanční krize. Lidé tak vůbec nemuseli řešit otázku, zda je nová banka dostatečně bezpečná, a další změny v pojištění vkladů je v tom utvrdily. Nutno přiznat, že žádná z nových bank (kampeličky jsou jiný, o dost smutnější příběh) zaměřená na masovou klientelu z fondu, do nějž se odvádí peníze strhávané každému střadateli, zatím čerpat nemusela.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru