Kdo si pamatuje na to, co předcházelo některým velkým válkám moderní doby, například té balkánské v 90. letech minulého století nebo irácké v roce 2003, musí mít dost husí kůži při pohledu na severokorejský případ.

Mladý diktátor Kim Čong-un zjevně žene celou situaci do sfér, kde stačí už třeba jen nějaký omyl, třeba aby vypálená raketa nedopadla do moře, nýbrž na nějaký obydlený tichomořský ostrov, a na světě bude nukleární konflikt. Z druhé strany přitom tohle vše doprovázejí zavilé štváčské řeči Donalda Trumpa, které severokorejskému režimu náramně slouží k propagandistickým účelům. Pchjongjang je roztrubuje po všech školách, fabrikách a veřejných místech, aby našlehal pocit celonárodního ohrožení, resp. společenské oddanosti Kimovi, v zemi povinně titulovanému jako Nejvyšší vůdce.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • KLDR provedla další test svých balistických střel.
  • Raketa dopadla asi dvě stě kilometrů od japonských břehů.
  • Pokud ale nechceme na KLDR preventivně zaútočit, přestaňme vést bojechtivé řeči.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru