1. Nižší paušální výdaje

Jednou z největších změn, které se od příštího roku dotknou většiny živnostníků, je snížení limitu pro uplatnění takzvaných výdajových paušálů. Ty slouží při výpočtu daňového základu. Živnostníci díky nim nemusí sledovat skutečné náklady, ale od dosažených příjmů mohou odečíst předem dané procento z těchto příjmů. Paušály se pohybují mezi 30 a 80 procenty podle různých kategorií živností.

V minulosti mohli podnikatelé a živnostníci tato procenta využít pro příjmy do dvou milionů korun. Od příštího roku se maximální hranice těchto výdajů sníží na polovinu. "V důsledku toho podnikatelé odvedou vyšší daně, i když budou mít stejně vysoké příjmy jako v minulých letech," říká Hana Procházková z poradenské skupiny Vilímková, Dudák & Partners. Omezení paušálů ovlivní zejména živnostníky s vyššími příjmy a nízkými skutečnými výdaji. Jde například o povolání s vysokým podílem duševního vlastnictví, jako jsou například právníci, auditoři nebo IT konzultanti. Nižší paušály budou mít vliv i na výpočet sociálního a zdravotního pojištění OSVČ.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru