Když se mluví o tom, komu čím dál pokročilejší roboti vezmou místo, jsou vždy první na ráně dělníci opakující rutinní úkoly.

V úvahách se často prostě protáhne trend a podle vývoje techniky se automaty "dosazují" na místa, která by už v brzké budoucnosti mohly zvládnout. V některých případech je pokrok, který s ekonomikou hodně zacvičí, opravdu na dosah. Ale nemusí to být nutně ve výrobě.

Experti výmluvně popisují, jak autonomní auta totálně "přeorají" sektor logistiky. Pokud například škrtneme plat řidiče kamionu, mohou náklady na dopravu klesnout i o čtvrtinu. Jakmile budou automatičtí řidiči k dispozici a padnou i právní překážky, nasadí je přepravní firmy masově. Po nové technologii sáhnou o to ochotněji, že nyní je řidičů citelný nedostatek. Jakmile se jednou dosáhne rovnováhy v nákladech, je rozhodnuto. Náskok strojů se může jen zvětšovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zprávy o nahrazování lidí v bankách přicházejí čím dál častěji.
  • Posledním příkladem je Société Générale, majitel Komerční banky, která chce do tří let zautomatizovat osm z deseti interních úkonů.
  • Tlak na zavádění robotů ještě zvyšují příliš vysoké daně a odvody.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru