Když se mluví o tom, komu čím dál pokročilejší roboti vezmou místo, jsou vždy první na ráně dělníci opakující rutinní úkoly.

V úvahách se často prostě protáhne trend a podle vývoje techniky se automaty "dosazují" na místa, která by už v brzké budoucnosti mohly zvládnout. V některých případech je pokrok, který s ekonomikou hodně zacvičí, opravdu na dosah. Ale nemusí to být nutně ve výrobě.

Experti výmluvně popisují, jak autonomní auta totálně "přeorají" sektor logistiky. Pokud například škrtneme plat řidiče kamionu, mohou náklady na dopravu klesnout i o čtvrtinu. Jakmile budou automatičtí řidiči k dispozici a padnou i právní překážky, nasadí je přepravní firmy masově. Po nové technologii sáhnou o to ochotněji, že nyní je řidičů citelný nedostatek. Jakmile se jednou dosáhne rovnováhy v nákladech, je rozhodnuto. Náskok strojů se může jen zvětšovat.

Jenže v jiných oborech automatizace narazí jak na větší rozmanitost, tak především na meze rentability. Nekvalifikovaní zaměstnanci jsou tak levní a všestranní, že se jejich práci nevyplatí robotizovat.

I kdyby to technicky šlo, ekonomický tlak je slabý. V Česku s pracovní silou stále výrazně levnější než na Západě to platí o to víc. Trendem je tak spíše kombinace výhod lidí a strojů, jakou umožňují kolaborativní roboti. Od nich není třeba lidi z bezpečnostních důvodů oddělovat a spolupráce vede k vyšší produktivitě i spolehlivosti.

Příští velkou obětí robotizace a nástupu umělé (i když zatím jednostranné) inteligence tak mohou být spíše kvalifikovaní zaměstnanci ve službách. Klidně i vysokoškolsky vzdělaní a s praxí. Typické bílé límečky dobře usazené ve svých pozicích. Ekonom David Vávra dal v rozhovoru pro HN za příklad ohroženého sektoru finančnictví. Desítky tisíc míst v bankách mohou podle něj rychle zmizet.

Jak moc je tato skupina pracovníků pod tlakem, ukázalo i včerejší oznámení velké francouzské banky Société Générale (s významnou českou dcerou) o dalším propouštění. Cílem banky je do pouhých tří let zautomatizovat 80 procent interních úkonů. Jistě, banky propouštěly i jindy, především v krizích. Ale v lepších dobách zase lidi nabíraly, což se u jednou zautomatizovaných pozic už nestane.

Lidi navíc znevýhodňuje vysoké zdanění práce. To je ve Francii obzvláště vysoké, ale i v Česku je nad průměrem. Je čas s tím něco udělat. Nápad, že by se daně platily z robotů, je totiž naprosto nerealistický.