Papež František se vyznačuje neotřelostí. Snaží se vyburcovat náš svět k tomu, aby si v souladu s Ježíšovým poselstvím správně nastavil svoje priority. Ne každému to může být příjemné. Mnozí biskupové museli zalapat po dechu, když v červnu 2013 prohlásil: "Ženy jsou v církvi důležitější než biskupové a kněží."

Podobně se jistě zarazili ti, kteří se existenčně hroutí, když jim přestane fungovat počítač nebo mobil: "Když se rozbije počítač, je to považováno za tragédii. Ale chudoba ve světě je brána jako cosi normálního," uvedl jednou při kázání na Svatopetrském náměstí v Římě a ve své apoštolské exhortaci Radost evangelia k tomu dodal:

"Upřednostňuji církev, která je omlácená, bolavá a špinavá, protože funguje na ulici, než církev nezdravou, která se zakuklila a upjala ke své vlastní bezpečnosti." Zejména pak papeže dokážou rozzlobit ti, kteří říkají, že chtějí bránit křesťanství, přitom ale brojí proti uprchlíkům. Pro něj to jsou pokrytci. "My křesťané bychom měli vstřícně přijmout muslimské běžence v našich zemích, stejně jako my chceme být vlídně přijati v zemích s islámskou tradicí," říká.

Tuhle jeho nesmlouvavost a upřímnost teď čeká těžká zkouška. František je v Barmě, zemi, jejíž generálové a politické vedení uvedli do chodu největší uprchlickou vlnu současnosti. Genocidním postupem, který zahrnuje vypalování vesnic, upalování lidí zaživa a systematické znásilňování žen a dívek, nahnali od srpna letošního roku do sousedního Bangladéše přes 600 tisíc z celkového počtu asi jednoho milionu muslimských Rohingů. Tedy etnika, které barmská vláda ani není ochotná uznat, a proto o těch lidech zásadně mluví jako o "Bengálcích" − prostě aby zdůraznila jejich údajně cizí původ.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru