V populárním českém sci-fi seriálu Návštěvníci z roku 1983 hrál ústřední roli Centrální mozek lidstva (CML). Varoval před blížící se globální katastrofou, čímž se spustila řada komplikovaných dějů.

Lidé pokyny CML na slovo poslouchali. Vždy, když si nevěděli rady, mozek k nim prohovořil a oni fungovali tak, jak řekl.

Je to hezká metafora současné české politiky. Andrej Babiš odvyprávěl voličům historku, že se Česko řítí do katastrofy. Lidé tomu zhusta uvěřili a nyní se bez Babiše nic nehne. Všichni skáčou, ať už záměrně, nebo mimoděk, tak, jak hvízdá. Stal se z něj Centrální mozek Česka (CMČ).

Je to krásně vidět na sestavování vlády. Nikdo do poslední chvíle na beton nevěděl, kdo ve vládě bude, netušili to dokonce ani sami budoucí ministryně a ministři. Vše bylo uloženo pouze v makajícících závitech CMČ. Se sraženými patami čekal na výstup i Miloš Zeman. Prezident, který jinak každého druhého uráží a arogantně poučuje, vůči Babišovi uznal podřízenost a proti představeným jménům "neměl výhrady".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru