Zubní lékařství v Česku je podle něj s výjimkou kardiologie asi to nejlepší, co zdejší medicína má. Češi ale za Západem zaostávají v prevenci a nejsou ochotni za dobrým zubařem dojíždět. "V Česku se většina pacientů rozhoduje podle úplně absurdních kritérií. Vadí jim, že by museli jet dvakrát do roka třeba 10 kilometrů k zubaři, a je jim jedno, jestli bude dobrý, nebo špatný," říká v rozhovoru prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Z pozice šéfa této instituce se chce zaměřit na prevenci a správnou dentální hygienu u dětí a otevřít debatu o financování české medicíny. Blízký je mu německý systém zdravotnictví, k němuž bychom se podle něj měli přiblížit.

Od roku 1989 se podařilo snížit množství zubních kazů v Česku zhruba o třetinu, stále však ve srovnání se Západem zaostáváme. Čím to je?

Zaostáváme dramaticky. Souvisí to jednak s tím, že se Češi o zuby méně starají, a zároveň ve Švýcarsku nebo v Německu je čištění zubů součástí výuky dětí ve školách. My to sice máme v rámcových vzdělávacích programech, ale neděláme to. U nás děti nevědí, jak si čistit zuby. Doplácejí na to zejména chudé děti z problematických rodin, protože jejich rodiče to někdy také lajdají. Ke zmíněnému stavu chrupu přispívá rovněž české stravování − jíme hodně sladkého a české děti se vyhýbají zelenině. Kdyby jedly třeba víc jablek a tvrdé zeleniny, byl by stav jejich zubů lepší.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.