Politici potřebují nepřátele. Někoho, proti komu mohou bojovat a tím mobilizovat své příznivce, udržovat je ve varu. To je stará známá pravda. V politice je to normální postup a leckdy na něm není nic špatného: v případě, že jde o boj se skutečným nepřítelem nebo problémem.

Jakého nepřítele mají Češi? Podle současných nálad ve veřejnosti je odpověď jasná: Evropskou unii. "Česko nesousedí s Ruskem, které by ho bezprostředně ohrožovalo, nehrozí tu terorismus, není tu vysoká nezaměstnanost. Politici proto nějakou hrozbu uměle vynalézají. V české realitě je tou jedinou hydrou, proti které mohou bojovat, Evropská unie," říká Martin Michelot, Francouz, který je zástupcem ředitele pražského výzkumného centra Europeum.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.