Když mluvíte o reálné obranyschopnosti Česka s vysokými armádními důstojníky, můžete zaslechnout vtip: "Před několika lety jsme stáli na okraji hluboké propasti, ale od té doby jsme udělali velký krok vpřed." Zní to cynicky, ale je to docela výstižné. Armáda je pro českou politickou reprezentaci stále jen verbální prioritou.

Zatímco potenciální protivníci armádní výdaje rychle zvyšují (Rusko vydává už přes pět procent HDP), u nás investice stagnují. Ani letos se nedostaneme příliš vysoko přes jedno procento HDP, přičemž závazek vůči NATO je dvojnásobný. Je pravda, že vojáků mírně přibývá, letos asi o tisícovku, takže se počet dostane na 24 tisíc. To je ale stále o šest tisíc méně, než by podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře měla armáda mít. "V případě konfliktu by naše ozbrojené síly dokázaly samostatně ubránit maximálně jeden kraj a změna je v nedohlednu," popsal nedávno vojenský analytik Martin Koller.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Češi sice vyžadují obranu vlastní suverenity, nejsou však ochotni za ni platit a osobně se jí účastnit.
  • Výdaje na obranu jsou stále jen poloviční oproti našim spojeneckým závazkům. Přístup Česka k obraně je třetí nejhorší v alianci.
  • Evropa je v obraně slabá a my pomalu, ale jistě patříme k těm nejslabším.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.