Názvy leckdy zakrývají obsah. To je i případ budapešťské schůzky čínského premiéra Li Kche-čchianga se zástupci zemí střední a východní Evropy, bývalých satelitů Sovětského svazu. Místo oficiálního 16+1 by mnohem přiměřenější bylo 1+16. Tím by však příliš tloukla do očí skutečnost, že ani jeden z těchto států se nemůže v žádném ohledu měřit s velmocí čínské váhy a vlivu.

Ani formát 16+1, ani 1+16 neprozrazuje, že šestnáctka neoznačuje nějakou jednolitou skupinu. S Pekingem chce kvůli trhu s více než jednou miliardou a třemi sty miliony obyvatel obchodovat každý, stejně jako kdekoho lákají investice země, která může do infrastrukturních projektů vložit miliardy dolarů.

Evropa musí hlídat i čínské investice do médií, varují experti

Ale zvláště chudší balkánské země by si měly všimnout zkušeností těch afrických zemí, které se s Čínou dohodly na velkorysých projektech a nyní se potýkají s břemenem splátek za poskytnuté půjčky. Ani oběd s pekingskou kachnou není zadarmo.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru