Dostane se Česko kvůli odmítání eura v rámci Evropské unie do izolace? Bude tím trpět ekonomika? Budeme jádro unie s korunou dohánět pomaleji, než by se dařilo se společnou měnou? Jsou náklady spojené se směnou korun (pro občany) a kurzovým rizikem (pro podniky) tak tíživé, že to převáží náklady spojené s připojením k měnové unii? Bude obětování vlastní měnové politiky v budoucí ekonomické krizi vyváženo pomocí z
centra?

Odpovědi expertů se liší. Ale i kdyby se ve všech případech zaznělo přesvědčivé ano, stále zbývá to nejdůležitější: přesvědčit o přínosech eura skeptickou veřejnost.

Analýza vývoje eurozóny a rizik i příležitostí z nich plynoucích, kterou zítra projedná vláda, je přes zjevně "proeurové" smýšlení autorů čestným pokusem dát na stůl všechny karty. Jejich rozložení ukazuje, že změnit postoj Čechů, nyní z většiny bránících korunu, pomůže zjevný úspěch těch zemí, které na euro přešly.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Obava, že nám ujíždí vlak s eurem, je opodstatněná.
  • Kdo to chce změnit, musí veřejnost přesvědčit, že na opuštění koruny neprodělá. To dnes není snadné.
  • Meze ale mají i přínosy vlastní měnové politiky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru