Všechny pětileté děti měly od září chodit do mateřských škol, nebo je rodiče musí na první třídu připravovat sami. Novinka, která měla do školek dostat děti především ze sociálně vyloučeného prostředí, ale zatím příliš úspěchů nepřinesla. Kupa nových opatření přivedla do školek asi dva tisíce dětí, z nichž se ale některé pouze zapsaly a stejně tam nechodí, ukázala bilanční konference Asociace předškolní výchovy.

Zatímco dříve chodilo do školek 95 procent pětiletých dětí, nyní je to 97 procent.

"Více než tři tisíce dětí se stejně nepodařilo dohledat, žijí buď v zahraničí, nebo na výzvy k přihlášení nereagují. Plošné nařízení nepovažujeme za zcela šťastné řešení," míní předsedkyně Asociace předškolní výchovy Eva Opravilová.

Děti z vyloučených lokalit podle ní potřebují individuální péči, kdy se pracuje i s rodiči, a to už učitelé ze školek nezvládají.

Zkušenosti s tím má ředitelka Mateřské školy Edvarda Beneše v Kralupech nad Vltavou Pavla Kicková. K zápisu mělo přijít 22 dětí, ale neukázalo se ani jediné. Nejdříve tedy oslovili rodiny dopisy, některé se jim ozvaly, že jsou v zahraničí, těch se povinnost netýká. Z dalších adres se dopisy vrátily jako nedoručitelné.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.