Ratko Mladić zůstane ve vězení do smrti. Haagský tribunál pro válečné zločiny spáchané na západním Balkáně v první polovině 90. let minulého století nad ním vynesl trest doživotního odnětí svobody.

Seznam obludností, k nimž dával jako velitel bosenskosrbské armády povel, či jim dokonce osobně přihlížel, by se snad ani nevešel na tuto novinovou stránku. Nejznámějším je masakr v bosenské Srebrenici, největší masová vražda v Evropě po druhé světové válce.

Z osmi tisíc muslimských mužů a chlapců, oddělených od žen a dětí a určených na okamžitou smrt, přežilo jen pár. Při masakru padli na zem pod ostatní, dělali mrtvé, a než přijely bagry, podařilo se jim odplazit do okolních lesů. Tak srebrenická jatka přežil Hurem Suljič. "Stál tam Mladić, viděl jsem jej. Čekal, až všichni popadáme na zem. Až pak nasedl do auta a odjel," vypovídal Suljič pár měsíců poté, na podzim roku 1995, pro americkou televizi CNN.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Haagský tribunál odsoudil minulý týden bosenskosrbského generála Ratka Mladiče za zločiny proti lidskosti. Jenže svět se neposunul k lepšímu.
  • Ve stíhání zločinců z jiných koutů planety už pokračovat nebude.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru