SLLA Architects
Rok dokončení: 2014

Českobudějovické Komunitní centrum Máj je součástí projektu regenerace stejnojmenného panelového sídliště z 80. let 20. století a slouží jako mateřské centrum, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, středisko primární prevence, sociální poradna a služebna městské policie.

Hodnocení poroty

"Otevřená transparentní architektura, galerie se schodišti, popínavá zeleň, hřiště na střeše – to vše pomáhá docílit otevřenosti. Svým neotřelým výrazem je budova schopná přijmout a zvládat všechny své uživatele, ale porota si též všimla, že budova zároveň postrádá prostorovou kvalitu a vypracování interiérů. Silný výraz budovy a transparentní architektura jsou pozitivním přínosem k nedostatečné sociální soudržnosti mezi lidmi s různým zázemím. Porota si nicméně myslí, že výrazná architektura s galeriemi, které budovu obklopují, není v dostatečné rovnováze s vnitřním využitím. Přesto je návrh přesvědčivým přínosem k urgentním společenským problémům okrajových částí měst."

Schodiště a ostatní komunikační a pobytové prostory na obvodě objektu ve všech podlažích umožňují propojení budovy a veřejného prostoru. Náměstí je spojené se všemi podlažími až po hřiště na střeše. Vykonzolované stropní desky a ustoupení obvodového pláště vytvářejí přirozenou ochranu před přímým slunečním zářením. Ochranná síť slouží jako podklad pro autochtonní opadavé popínavé rostliny, jež mají nízké nároky na údržbu. Vstupy do centra s pěti různými provozy, členěného do tří nadzemních podlaží s exteriérovým hřištěm a dvoupodlažního menšího objektu na střeše, jsou logicky z různých stran.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.