Firma Samsung vyvinula bateriovou technologii, která až pětkrát zkrátí dobu nabíjení. Ta se u klasických lithium-iontových baterií v mobilních telefonech v současnosti pohybuje okolo jedné hodiny. Novinka od jihokorejského koncernu to ale zvládne prý už za dvanáct minut. Nová baterie může být podle firmy použita také pro elektrické vozy. 

To vše je možné díky využití grafenu, který je jednou z forem uhlíku a v přírodě se běžně nevyskytuje. Ten je v celosvětovém elektronickém průmyslu díky své pevnosti, elektrické vodivosti a pružnosti považován za zázračný materiál. Od roku 2004, kdy byl grafen objeven, se o něm mluví jako o ideální alternativě právě k současným litihum-iontovým technologiím. Může být totiž využit k výrobě menších baterií s vyšší kapacitou. 

Podle Financial Times Samsung v pondělí uvedl, že výzkumný tým Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) úspěšně sjednotil "grafenové kuličky", které mohou zvýšit kapacitu baterie o 45 procent a pětinásobně zvýšit nabíjecí rychlost. Pro tuto technologii si už společnost zažádala o patent v Jižní Koreji a Spojených státech.

Samsung zintenzivnil výzkum technologie baterií po loňském debaklu s chytrým telefonem Galaxy Note 7. Některé přístroje se tehdy samovznítily a podle Samsungu to bylo právě kvůli vadným lithium-iontovým bateriím. Stažení modelu z trhu stálo firmu více než 5 miliard dolarů. 

Technologie využívající grafen je tak v představách Samsungu ideální náhradou starých lithium-iontových baterií, které jsou na trhu od roku 1991 a jejichž technologie se zdá být vyčerpaná.

Uvedení nových baterií do masové výroby a na trh ale ještě chvíli potrvá. "Je to skvělá technologie s velkým potenciálem, ale bude to trvat ještě dlouho, než se budou grafenové baterie masově vyrábět," říká Kim Young-woo z SK Securities. "Zásadní bude, kdo bude schopen tuto technologii zpeněžit jako první."