Hlava katolické církve papež František přiletěl v v pondělí na návštěvu Barmy. Náplní jeho cesty má být podle oficiálního vyjádření Vatikánu především hlásat "usmíření, odpuštění a mír". Půjde o dosud největší prověrku papežových diplomatických schopností. V Barmě se chce zastat pronásledované muslimské menšiny Rohingů. Zároveň ho ale spolupracovníci varují, že by to mohlo vyvolat odvetu většinových buddhistů a mocné armády proti křesťanům v zemi.

Po příletu do Rangúnu se papež setkal s šéfem barmské armády, která je obviňována z brutálního tažení proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů na severu země. Podle agentury AFP papežova schůzka s generálem Min Aun Hlainem v rezidenci rangúnského arcibiskupa trvala pouhých 15 minut. "Hovořili o velké odpovědnosti úřadů země v tomto přechodném období," komentoval schůzku, která byla původně plánována na čtvrtek, stručně Vatikán.

Situaci kolem zákroku armády proti Rohingům sledují světová média i politici. Údajně jde o akci proti islamistickým povstalcům a teroristům. Vojenské operace ale provází vraždění, znásilňování a vypalování vesnic. Přes 600 tisíc Rohingů už prchlo do sousedního Bangladéše. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raád Husajn označil vojenské akce za "ukázkovou etnickou čistku."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.