Před týdnem zaznělo z německé sociální demokracie jasné ne opakování velké koalice. Angela Merkelová je vítězem zářijových parlamentních voleb, tak ať si, jak dával najevo šéf SPD Martin Schulz, sama najde cestu ven ze slepé ulice, do které se dostala, když jí zkrachovaly koaliční námluvy se dvěma menšími stranami − Zelenými a liberály z FDP.

Proč prostě někomu jinému pomáhat z bryndy? Na to si v politice nemůžeme hrát, dodával Schulz a opakoval, že SPD zůstane v opozici. Jenže objektivně vzato, Merkelová teď už nemá, kudy kam, což vidí celé Německo včetně spolkového prezidenta a někdejšího Schulzova stranického kolegy Franka-Waltera Steinmeiera.

Ve Spolkovém sněmu zasedají ještě dvě strany − pravověrní marxisté ve straně s názvem Levice, tedy něco jako zdejší komunisté, a nahnědlá proruská parta Alternativa pro Německo čili zhruba obdoba českých okamurovců. Merkelová se jich politicky štítí, což jí nikdo rozumný nemá za zlé. Takže zbývají buď nové volby, což by ale bylo trapné, už jen proto, že jejich organizace stojí kolem sto milionů eur. Nebo to, co nikdo původně nechtěl: velká koalice.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Německá sociální demokracie pomalu vzdává svůj avizovaný odchod do opozice.
  • Šéf strany Martin Schulz vidí, že nezbývá než se zachovat zodpovědně.
  • Kdyby nevznikla velká koalice CDU-SPD, čekaly by Německo nové volby.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru