Mít zaměstnance, kterým není jedno, co vyrábějí a jaká je dlouhodobá perspektiva jejich fabriky, je snem každého podnikatele. Šéfové koncernu Volkswagen by tak mohli být ze svých škodováků nadšeni. Stačilo, aby se k nim doneslo, že pýcha mladoboleslavské automobilky, manažerský vůz Superb, by mohl někdy v budoucnu sjíždět z výrobních pásů v Německu, a hned je oheň na střeše. Koncern se ho snaží uhasit, ale argumenty nejsou zrovna přesvědčivé. Vlastně ani nemohou být.

Těžko se totiž gigant s celosvětovou působností a s extrémně pestrou paletou modelů (postavených ovšem na několika málo platformách) vzdá jedné ze svých výhod: možnosti přesouvat výrobu podle poptávky po jednotlivých typech a podle toho, kde je zrovna volná kapacita. Takže když se Bernd Osterloh, jeden z nejvlivnějších mužů koncernu Volkswagen, který též sedí v dozorčí radě Škody Auto, měl vypořádat s konkrétní otázkou na přesunutí výroby Superbu do Německa, rozpovídal se raději o tom, že pracovní místa ve Škodě nic neohrožuje. Zmínil při tom i konkrétní typové označení převodovky, jejíž výrobu v Česku tlak (německých) zaměstnanců spoluzařídil, ale jméno Superb z jeho úst nevyšlo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Škodováci bojují o Superb. Je pro ně symbolem vzestupu "jejich" automobilky i příslibem zisků.
  • Kvalita a výrobní náklady jsou na jejich straně.
  • Ovšem koncernem VW hýbají i jiné tlaky než ty čistě ekonomické.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru