Angela Merkelová slibovala v předvolební kampani stabilitu a jistotu. Nedopadla s tím poselstvím tak slavně, jak čekala, neboť křesťanští demokraté v září přišli o pětašedesát křesel ve více než sedmisetčlenném Spolkovém sněmu. Nicméně CDU i tak zůstala nejsilnější stranou, a kdyby se kancléřce poté podařilo upéct koalici se Zelenými a liberály z FDP, vznikla by v Berlíně vláda se solidní, tedy stabilní většinou.

Jenže koaliční námluvy se zhroutily − v momentě, kdy už se zdálo, že je dohoda na spadnutí. Od jednacího stolu odešla FDP, aniž by předložila kloudný důvod, proč vlastně do vlády nechtěla.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Němečtí sociální demokraté jsou pod tlakem.
  • Ze všech stran na ně apelují, aby šli do velké koalice.
  • Německo by se tak vyhnulo předčasným volbám.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru