Bitcoin zažívá svých pět minut slávy. První vlna zájmu byla minimální a tvořili ji technologičtí nadšenci levicového smýšlení. Druhá vlna zájmu, tažená uživateli toužícími po anonymitě v platebním styku, byla podstatně větší. Stále však nešlo o nic ve srovnání se současnou, třetí vlnou vyvolanou lidmi toužícími po rychlém zbohatnutí. Tedy zbytkem světa.

"Chamtivost je dobrá," jak říká Gordon Gekko, ale pojďme být féroví a nazývat věci pravými jmény. Bitcoin není měnou ani komoditou. Jako měna není stabilní a paradoxně ani rychlý. O stabilitě měny vědí své například Maďaři nebo Poláci, kteří si kdysi pořizovali hypotéky ve švýcarském franku. Představme si místo franku bitcoin s jeho vývojem a růstem o 850 procent za poslední rok. Raději ani nemyslet.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru