Tuzemští zaměstnanci se nechtějí stěhovat za prací. Fakt, který platil i v krizi, platí teď, když firmy zoufale hledají zaměstnance, ještě víc. Podle průzkumu agentury Grafton by skoro dvě třetiny Čechů nepřiměla k přesunu ani zajímavější nabídka zaměstnání anebo lepší mzdové podmínky. Za krize se nechtělo stěhovat "jen" 56 procent zaměstnanců. Jenže to, že se většině nechce jít na druhý konec republiky, nelze nikomu vyčítat.

Rozdíl mezi průměrnou hrubou mzdou v Karlovarském kraji a v Praze, tedy mezi nejhůř a nejlépe placenými zaměstnanci v České republice, činí podle posledních údajů statistiků zhruba 12 tisíc korun. Pronájem dvoupokojového bytu se ale podle realitních serverů na Karlovarsku pohybuje mezi čtyřmi a devíti tisíci korunami. Ten samý byt v Praze začíná na 14 tisících korunách, maximální cena se šplhá k několika desítkám tisíc. Pouhá změna bydlení při stěhování ze západních Čech do Prahy vyjde minimálně na deset tisíc měsíčně čistého. Rozdíl v reálném příjmu je nakonec téměř nulový a to nepočítáme další vyšší životní náklady, které s sebou velké město nutně nese.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru