Venezuela má největší zásoby ropy na světě. Probíhá tak nelítostný geopolitický boj o vliv na tuto zemi. USA a EU uvalily na zemi sankce, zatímco Rusko nedávno restrukturalizovalo malý dluh, který vůči němu Venezuela má.

Země celkem v zahraničních měnách dluží odhadem 100 až 200 miliard dolarů. Majitelům některých dluhopisů však nedorazily úroky ani více než měsíc po řádném termínu. Venezuela nyní nedrží prakticky žádné devizové rezervy a kromě ropy nemá čím zahraniční dluh splácet. V ideálním světě by však nakonec svoje dluhy splatit dokázala. Současná tržní hodnota veškeré její nevytěžené ropy je zhruba 18 bilionů dolarů. Stačilo by tak surovinu postupně vytěžit a se ziskem ji prodat.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru