Nezaujatý pozorovatel dění v nové Poslanecké sněmovně může snadno nabýt dojmu, že se ocitl na festivalu černého humoru. Není třeba vůbec vyloučené, že na jedné z následujících schůzí budou po sobě následovat body "vyslovení důvěry vládě Andreje Babiše" a "žádost policie o vydání k trestnímu stíhání poslance Andreje Babiše".

To by asi nevymysleli ani Šimek s Grossmannem v dobách největší slávy.

Ještě výš na stupnici "černohumornosti" ale stojí skutečnost, že bezpečnostní výbor sněmovny má vést proslulý šiřitel nesmyslů z dezinformačních webů, okamuristický poslanec Radek Koten. Samozřejmě nic proti gustu, voliči vyslali Kotena (a jeho spolustraníky) do sněmovny s takovými názory, jaké má. Česká demokracie už, doufejme, disponuje dostatečně silným žaludkem, aby dokázala bez větší újmy strávit i tohle sousto. Ale opravdu musí vést zrovna bezpečnostní výbor člověk, který je příznivcem konspiračních teorií? Neměly by mít ostatní partaje, které se chystají Kotena do čela bezpečnostního výboru instalovat, přece jen trochu soudnosti? Vždyť tohle je podobné, jako by vedení zdravotnického výboru bylo svěřeno člověku, který je přesvědčen, že se mají zbourat nemocnice a choroby je nejlepší léčit kombinací zaříkávání a přikládání pijavic. Nebo jako by výbor pro veřejnou správu dostal na starost přesvědčený anarchista…

Vypadá to opravdu jako černý humor, ale možná to nakonec až taková legrace nebude. Jedním z oblíbených zdrojů Kotenových dezinformací je totiž proruský web Aeronet. Ten BIS ve zprávě pro ministry označila za "nástroj pro šíření nebezpečné ruské propagandy".

Takže si řekněme nahlas "předseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny je šiřitel nebezpečné ruské propagandy" − a zkusme se zasmát. Moc to nejde, co? Pro případ, že by se náhodou gospodin Koten pokoušel vykrucovat, dodejme, že v jeho CV je podobných momentů plno. Na Facebooku byl například fanouškem stránky "Chceme pryč z NATO a EU − Rusko je náš opravdový přítel". To se vám věru nepřihodí jen tak náhodou nebo z legrace.

V Moskvě si nepochybně na Kotenovo jmenování připijí, stejně jako se bude slavit ve vedení proruských serverů. "Na Aeronetu jsme rádi, že jsme pomohli SPD a KSČM, protože… máme nyní naše koně ve sněmovně," psalo se na zmíněném webu hned po volbách. Teď mají ruské zájmy svého koně na místě, o kterém se jim asi ani nesnilo.

Bohužel: před tím, co se v české politice děje, už i černý humor bledne.