Tradiční pilíře světové ekonomiky jako ExxonMobil či Shell jsou pod tlakem. Akcií koncernů těžících a zpracovávajících plyn a ropu se chce zbavit norský vládní fond. Ten má pod kontrolou přes bilion dolarů, tedy víc peněz, než kolik v tučných dobách, kdy se za barel ropy platilo i přes sto dolarů, nashromáždily ropné monarchie Blízkého východu.

Fond řízený norskou centrální bankou už skoupil téměř jedno a půl procenta hodnoty všech akcií, které se na globálních trzích obchodují. Burzy proto s napětím sledují, jak moc změna investiční politiky ropnými kolosy otřese. Norové totiž vlastní − a pokud plán schválí ministerstvo financí i parlament, také prodají − jejich akcie v hodnotě 35 miliard dolarů (760 miliard korun).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Norové už nechtějí, aby jejich rezerva na horší časy vydělávala na ropných firmách.
  • Problém je, že nyní mají jejich akcie v držení fondu hodnotu kolem 35 miliard dolarů.
  • Odklon od investic do ropy a plynu je tak mnohem obtížnější operace, než když šlo "jen" o uhlí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru