Trumpova cesta do Asie, nejdůležitější zahraničněpolitický počin od jeho nástupu, se všeobecně hodnotí jako fiasko. Nejbarvitěji to vyjádřil komentátor listu The New York Times Thomas Friedman: Trump by si nechal od Číňanů prodat Brooklynský most. Převedeno do českého kontextu, kam by toto hodnocení zapadlo ještě lépe, Peking by dokázal Trumpovi (v našem případě Zemanovi) prodat Karlštejn.

Vedle samotné osobnosti amerického prezidenta spočívá jeho hlavní handicap ve východní Asii v tom, že mu nedochází, jak těsně spolu v tomto ohnisku globalizace balancujícím mezi USA a Čínou souvisí obchod a bezpečnost. Východní Asie žije více než jiné regiony z globalizace; žhavou otázkou našich dnů je jen to, zda to bude dosavadní otevřený model globalizace poháněné zákony trhu, nebo čínský model státem (resp. ­stranou) řízené spolupráce na vládní úrovni podle politických priorit Pekingu − tzv. globalizace 2.0, jejímž konkrétním výrazem je projekt "Pás a stezka".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru