Svého času jeden bývalý guvernér české centrální banky prohlásil, že jeho instituce má dva cíle. Hlídat stabilitu finančního systému a chránit hodnotu úspor občanů. Z pohledu střadatelů je zajímavé, jak se nastavení domácí měnové politiky dlouhodobě staví k ochraně reálné kupní síly úspor. Stručně řečeno, jak často jsou úrokové sazby alespoň stejně vysoké jako inflace.

Od roku 2002, kdy byl inflační cíl centrální banky vztažen k celkové inflaci, přesahovala úroková sazba ČNB inflaci jen po 28 procent času. V eurozóně to bylo u ECB ve stejném období 41 procent času, ve Velké Británii v případě Bank of England byly dokonce sazby častěji nad inflací než pod ní. Hlavně po roce 2009 se tento poměr vychýlil v neprospěch střadatelů. V Česku byly úrokové sazby nižší než inflace po 90 procent času, v eurozóně či Velké Británii to bylo kolem 80 procent.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru