Více než jedno století prokazovala firma General Electric jedinečnou schopnost inovovat, držet se na špici vývoje a efektivně expandovat do dalších odvětví. A samozřejmě vydělávat. Dividendová historie GE proto mohla být zcela jedinečná. Akcionáři si zvykli, že jejich příjem může růst, přinejhorším zůstane stejný, ale nikdy neklesá. Výjimkou byly nejhorší krize, které kdy Amerika poznala − ta ve 30. letech, kdy se s výplatou podílu na zisku muselo počkat na lepší časy, a pak nedávná velká recese, kdy firma dividendu ořezala na třetinu.

Ovšem tehdy měli problémy všichni. Ve 30. letech si GE vedlo skvěle a i v pokrizovém období na přelomu minulé dekády mohlo brzy dividendu zase zvýšit. Nyní je však americká ekonomika ve fázi růstu, firemní zisky utěšeně kynou a více než úměrně tomu zdražují i jejich akcie na burzách. GE, tradiční americké rodinné stříbro, ale tápe a stalo se pro investory černou ovcí, které je lepší se vyhnout. Zisk klesá, výhled a problém dosáhly velikosti, kdy se už nedají prostě vysedět.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru