Měsíc od voleb uplynul a jednání o vládě se neposunula ani o milimetr. Na to, že bychom mohli mít v dohledné době kabinet s důvěrou sněmovny, to nevypadá. A tak se začalo říkat, že v Česku sledujeme ukázkový politický pat. Jenže to je nesmysl. Pat je situace, kdy není kam se pohnout a hra musí chtě nechtě skončit. Tady je ale možností hned několik. To, co sledujeme, není žádný pat, jen obyčejná zaťatost. Nakonec někdo vyhraje − a je vcelku odhadnutelné, že to bude ten nejsilnější.

Nejprve ale k tomu, proč se děje to, co se děje. Přesněji řečeno, proč se zatím nic neděje. Českou politiku ovládá přístup, jehož metaforou je nyní již legendární výrok poslance SPD Miloslava Roznera: "Nechci se do toho zabrušovat, abych se nemusel zase vybrušovat." Demokratické strany se nechtějí zabrousit do nabízené vlády s Andrejem Babišem, protože se bojí, že by se z ní už nevybrousily. Riziko trefně pojmenoval šéf pirátů Ivan Bartoš, když konstatoval, že nikdo nechce, aby ho Babiš "vyžvejknul", jako to udělal v minulém období s ČSSD a KDU, kteréžto partaje následkem kohabitace s mogulem div nepřišly o holé životy. Ano, pud sebezáchovy pracuje na plné obrátky a generuje instinktivní zaťatost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru