Rasistou se současný tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomia Okamury Jaroslav Staník nestal ze dne na den. Muž, který před třemi týdny v Poslanecké sněmovně prohlásil, že Židi, homosexuálové i Cikáni by měli jít do plynu, se podle některých sociálních demokratů jako extremista projevoval už v dobách svého působení v ČSSD, odkud byl v roce 2012 kvůli spolupráci s Tomiem Okamurou vyloučen. Bývalí spolustraníci vzpomínají i na nevybíravé metody, které bývalý člen KSČ, příslušník Sboru národní bezpečnosti a policista používal proti svým kritikům, například výrobu pornografické fotomontáže.

"Pamatuji si jednání, při kterých vyprávěl, jak v SNB a policii naháněl Cikány po brněnské čtvrti Cejl, jak si s nimi uměl poradit. Už tehdy říkal ty hnusné, rasistické věci. Ve společnosti podle něho Romové nemají místo a měli by se likvidovat," řekl bývalý asistent poslance Antonína Sedi (ČSSD) Vladimír Dostálek. Podobné vzpomínky má na Staníka i člen Ústředního výkonného výboru ČSSD a nynější zastupitel v Uherském Hradišti Josef Sátora. "Několikrát vykládal o romské čtvrti Cejl a používal vždy odporné, rasistické výroky. Neříkal to jen večer u skleničky, ale i na oficiálním jednání okresního výkonného výboru," uvedl Sátora. Naopak současný starosta Bojkovic Petr Viceník (ODS), kterému dělal Staník v minulém volebním období neuvolněného místostarostu, se svého spolupracovníka zastal. "Nic radikálního jsem u něj nezaznamenal. Myslím, že se nám společně pracovalo dobře a povedla se řada věcí," uvedl.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.