Díky elektronovým mikroskopům dnes mohou vědci zkoumat strukturu i chemické složení materiálů. Český výrobce mikroskopů Tescan Orsay Holding se ale rozhodl jít ještě dál. Společně s firmou 3Dim Laboratory vymýšlejí software, který by dokázal vymodelovat trojrozměrný obrázek z dat, která mu mikroskop poskytne.

Společnosti proto založily firmu Tescan 3Dim, která se vývojem takového programu zabývá. "Elektronové mikroskopy nesnímají jen povrch vzorku, dokážou analyzovat i jeho vnitřní strukturu nebo chemické složení. Z těchto informací pak software, který bude přímo součástí mikroskopu, dokáže sestavit 3D model," popisuje fungování programu Maroš Karabinoš, mluvčí Tescan Orsay Holding.

Připouští, že společností, které nabízejí zpracovávání trojrozměrných dat, je mnoho, Tescan 3Dim se ale odlišuje, cílí přímo do oblasti medicíny. Odhadnout cenu softwaru si však zatím netroufá, záleží na tom, co klient přesně potřebuje. "Software bude jedním z příslušenství mikroskopu, záleží jen na zákazníkovi, jestli si bude ochotný připlatit, či ne," říká mluvčí Tescanu.

V praxi by vědcům mikroskopy s tímto softwarem mohly pomoci třeba s výzkumem Alzheimerovy choroby.

"Takový software usnadní a automatizuje analýzu dat získaných elektronovou mikroskopií. Díky vytvořeným 3D modelům budeme schopni přesně určit, kde se v buňce nachází nežádoucí bakterie, nebo zkoumat mozkovou tkáň postiženou Alzheimerovou chorobou," říká Jan Balvan z Ústavu patologické fyziologie Lékařské fakulty MU.

Mikroskop s 3D

Elektronový mikroskop nasnímá povrch i vnitřní strukturu vzorku, software pak sestaví 3D model. Vědci tak budou moci například přesně určit, kde se v buňce nachází nežádoucí bakterie, nebo lépe a detailněji zkoumat mozkovou tkáň postiženou Alzheimerovým onemocněním.

Výrobce elektronových mikroskopů Tescan Orsay Holding se v odvětví pohybuje už od roku 1991, kdy firmu založilo pět vývojářů z bývalého státního podniku Tesla. Původně se společnost zabývala jen opravou a servisem elektronových mikroskopů, posléze je ale začala vyrábět a dnes roční obrat společnosti přesahuje 1,5 miliardy korun. Tescan Orsay Holding měl kapitál, ale chyběly mu zkušenosti s 3D zobrazováním. Hledal proto společnost, která by byla schopna vyvinout a dodat takto specifický software. Nakonec se dohodl právě s brněnskou 3Dim Laboratory, která dodala do společného podniku lidi a znalosti ze světa trojrozměrného zobrazování.

"Získali jsme zkušený tým vývojářů, který disponuje know-how v oblasti 3D zobrazování a 3D modelování včetně analýzy dat. Právě propojení obou firem vývoj softwaru urychlí," věří Jaroslav Klíma, ředitel společnosti Tescan Orsay Holding. Termín, kdy budou moci vědci a lékaři zobrazit vzorky trojrozměrně, ale společnost zatím nesdělila.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru