Většinu svátků vnímá veřejnost jako volno. Týká se to 28. září, 28. října, 1. i 8. května. Ne tak 17. listopadu. V posledních letech při něm desetitisíce lidí vycházejí do ulic. "Je to svátek, který vznikl zdola," říká historik, úspěšný spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět.

HN: Jak jste prožíval 17. listopad v roce 1989?

Trávil jsem ho na tehdejším vojenském letišti u Žatce, dnes je tam průmyslová zóna. Byl jsem tenkrát vojákem základní vojenské služby. Nevěděl jsem, co se děje. Dokonce jsem to nevěděl ještě několik dní potom. Nemohli jsme si pustit televizi, zapečetili ji. Pak se všechno prudce uvolnilo. Po týdnu jsem se dostal domů na opušťák, a byť jsem byl v uniformě, vnímal jsem situaci, do které jsem spadl rovnýma nohama, nesmírně pozitivně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.